Blog poświęcony pięknym górom Karkonosze i okolicom położonym w Karkonoszach
KARKONOSZE
niedziela, 13 lipca 2014
RYNEK W LUBAWCE
Przepiękny ratusz, który znajduje się w centrum klasycystycznego rynku został wybudowany w latach 1723-1726. Do jego powstania przyczynił się Feliks Anton Hammerschmiedt. Ratusz w ciągu wieków poddawany zostawał wielu modernizacjom oraz przebudowom, szczególnie w 1734 roku. Wtedy to miał miejsce wielki pożar, który swoim zasięgiem objął prawie całe miasto. Jego obecny wygląd pochodzi z 1862 roku. Wówczas nadbudowano wieżę, a później dodano iglicowy hełm. Ratusz posiada dwie kondygnacje, które zostały nakryte czterospadowym dachem. Portal ratusza w Lubawce ozdobiony został herbem miasta, który związany jest z powodziami. W jednym z narożników znajduje się pomnik świętego Jana Nepomucena. Figura ta pochodzi z 1727 roku. Dodatkowo św. Jan stoi na bardzo ozdobnym cokole. Oprócz ratusza rynek w Lubawce okalają przepiękne kamienice. To wyjątkowa atrakcja turystyczna, która posiada bardzo interesującą historię. Warto nadmienić, iż ukazała się publikacja "Skarby lubawskiego ratusza", która została wydana przez Urząd Miasta.
wtorek, 27 maja 2014
KAWA W TAKIM MIEJSCU SMAKUJE WYŚMIENICIE.W DOMU TKACZY SLASKICH.
Domy tkaczy w Chełmsku Ślaskim składały się z dwóch zespołów. Jeden z nich nazywany "Siedmiu braci" nie przetrwał do naszych czasów. Zachował się tylko jeden budynek z XIX wieku. Więcej szczęścia miało "Dwunastu Apostołów" z 1707 roku, z których zachowało się 11 domków, osobno stojący "Judasz" spłonął. Obecnie mieszczą się w nich warsztaty rzemieślnicze i małą ekspozycja muzealna. Są jedną z turystycznych ikon Dolnego Śląska.
piątek, 23 maja 2014
KOŚCIÓŁEK WANG W KARPACZU
Kościółek pod wezwaniem Naszego Zbawiciela położony jest w Górnym Karpaczu na zboczu Czarnej Góry. XII-to wieczny obiekt pochodzący z Norwegii został sprzedany i sprowadzony do Karpacza dzięki staraniom m.in. hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca. Drewniany sosnowy Kościółek prezentuje skandynawskie drewniane budownictwo sakralne, uznawane jako bezcenne dzieło sztuki nordyckiej. Obiekt trzeba zwiedzić koniecznie, ponieważ w Polsce nie ma takiego drugiego.
poniedziałek, 21 kwietnia 2014
PANORAMA LUBAWKI
Przypuszczalną datę nadania praw miejskich, zwykło się przyjmować rok 1292. Wtedy to książę świdnicko - jaworski Bolko I przekazał okoliczne tereny cystersom z Krzeszowa. Miasto pozostało własnością zakonu aż do jego sekularyzacji w roku 1810.Powodzie, epidemie i pożary wielokrotnie nawiedzały Lubawkę. Najtragiczniejszym okazał się pożar 11 października 1734 r., kiedy to na skutek umyślnego podpalenia, spłonęło doszczętnie prawie całe miasto, wraz ze szkołą, kościołem, plebanią i ratuszem. Mieszkańcy, którym pomocy udzielili cystersi, schronili się w Krzeszowie oraz Chełmsku Śląskim. Klasztor dostarczył ubrań, żywności i udzielił mieszkańcom Lubawki bezprocentowych pożyczek na odbudowę domostw. Miasto, przed pożarem drewniane, zostało odbudowane jako murowane - materiały budowlane zostały dostarczone przez klasztor od należących do niego cegielni i lasów. W latach 1736 - 1737 odnotowano w mieście największą powódź. Wtedy to, po zalanych wodą ulicach pływały pstrągi. Stąd tez wizerunek ryby znalazł się w herbie Lubawki.
środa, 15 stycznia 2014
ŚNIEŻKA W CHMURACH
Śnieżka - najwyższy szczyt Sudetów (1602m n.p.m.). Na Śnieżce znajduje się obserwatorium meteo, restauracja, kaplica (z XVIIw), poczta czeska, górna stacja czeskiego wyciągu krzesełkowego.
Subskrybuj:
Posty (Atom)